Urządzanie gabinetu

Urządzanie gabinetu
Tworząc dowolne miejsce pracy myślimy o funkcjonalności, z zapewnieniu sobie wygody, komfortowego biurka i fotela, odpowiedniego oświetlenia, elementów dekoracyjnych. Jednak urządzając tak wyjątkowe miejsce jak gabinet psychologa czy terapeuty musimy przynajmniej częściowo odłożyć na bok własne oczekiwania i skupić się na potrzebach pacjentów.

Styl

Gabinet musi być elegancki, powinien świadczyć o profesjonalizmie terapeuty, ale jednocześnie nie powinien onieśmielać. W zasadzie styl wnętrza jest dowolny o ile całość nie robi zbyt intensywnego lub przygnębiającego wrażenia. W gabinecie każdy pacjent musi poczuć się dobrze. Dlatego tak ważny jest staranny dobór kolorów, mebli, podłogi i dodatków.

Kolory

Aranżując gabinet najlepiej sięgnąć po neutralne barwy i kolory natury. Lepiej zaś zrezygnować z intensywnych odcieni. Doskonałe będą pastele na ścianach, podłogi drewniane warszawa, drewniane meble. Błękit uspokaja, obniża ciśnienie krwi i sprzyja koncentracji. Cytrynowy kolor dodaje energii i rozświetla wnętrze. Zieleń kojarzy się z naturą i harmonią dlatego pomaga w relaksie. Z kolei różne odcienie brązu, które wprowadzamy z pomocą mebli i podłogi kojarzą się z poczuciem bezpieczeństwa i stabilności.

Meble

Przy wyborze mebli najlepiej skupić się na tym, by stwarzały one idealne warunki do nieskrępowanej rozmowy. Tak jak to ma miejsce w przypadku przyjacielskiej wizyty i spotkania przy herbacie. Zatem najlepsze będą solidne i wygodne fotele, stolik kawowy, sofa etc. Stonowane kolory, gładkie materiały, opływowe kształty to trafny wybór. Oczywiście w gabinecie niezbędne też jest biurko czy szafa na dokumenty, ale nie powinny one grać pierwszych skrzypiec.

Oświetlenie

W miarę możliwości trzeba umożliwić maksymalną ilość naturalnego, słonecznego światła. Jeśli go nie mamy, na przykład w zimowe popołudnia trzeba odpowiednio doświetlić przestrzeń. Najlepiej sprawdzi się rozproszone światło o ciepłej barwie, a także dodatkowe oświetlenie w postaci lamp podłogowych i stołowych włączanych zgodnie z potrzebami.