Zalety wentylacji mechanicznej

Wentylacja grawitacyjna czyli naturalna jest często stosowana, ponieważ nie wymaga zasilani energią i nie opiera się na mechanizmach, które mogą ulec awarii. Dzięki temu jedynym kosztem jest jej wybudowanie w trakcie powstawania budynku. Jednak jej niezwykle istotną wadą jest to, że jej działanie jest w dużym stopniu zależne od czynników atmosferycznych, a to z kolei sprawia, że wentylacja nie zapewnia maksymalnego komfortu. Co więcej, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że do prawidłowego działania wentylacji niezbędna jest różnica temperatur. To oznacza, że wentylacja działa efektywnie gdy temperatura na dworze nie przekracza 12-15 st. C. Innymi słowy w czasie ciepłych miesięcy wentylacja naturalna nie umożliwia usuwania zużytego powietrza.

Alternatywa dla wentylacji naturalnej

Sposobem, który pozwala na uniezależnienie jakości działania wentylacji od czynników zewnętrznych, jest zastosowanie innych systemów wentylacyjnych, takich jak choćby wentylacja mechaniczna. W tym systemie przepływ powietrza wymuszają wentylatory. Możliwe jest nawet zastosowanie wentylatorów o zmiennej wydajności. Takie rozwiązanie pozwala regulować intensywność wentylacji. Najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest stworzenie systemu centralnego za pomocą wentylatora, który jest w stanie obsłużyć wszystkie pomieszczenia. Umieszcza się go poza budynkiem, aby wentylator nie był źródłem uciążliwego hałasu.

Koszty

Często podkreśla się, że wentylacja mechaniczna generuje koszty związane z poborem energii, a także ewentualne koszty związane z naprawą lub wymianą urządzeń. Jednak trzeba zauważyć, że pozornie bez kosztowa wentylacja grawitacyjna może przyczyniać się do ogromnych strat ciepła. Najlepszym rozwiązaniem jest więc wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.17

Prawidłowa jakość powietrza jest niezbędna dla naszego zdrowia. Ponadto tylko w ten sposób możemy usuwać z pomieszczeń nieprzyjemne zapachy, nadmiar wilgoci, alergenów, dwutlenku węgla, tlenku węgla itd. Warto więc zainwestować w system wentylacyjny, który umożliwi utrzymanie zdrowych warunków w domu.