biznes w czasach covid

Wiosną 2020 roki COVID19 zatrząsł gospodarką praktycznie wszystkich krajów świata. Najbardziej konsekwencje wdrażanych obostrzeń odczuły firmy działające głównie w modelu tradycyjnym, a więc takie, które nie zdecydowały się jeszcze na dywersyfikację dochodów poprzez uruchamianie równolegle działających kanałów sprzedaży.

COVID19, czy jego konsekwencje pokazały wyraźnie, że najmniej ucierpiały firmy, które do czasu pandemii wypracowały sobie stabilne pozycje w Internecie i zbudowały bazę odbiorców. Nie wiem czy analizowaliście dane statystyczne, ale niektóre branże w czasie gdy wiele firm działających w modelu tradycyjnym stało przed koniecznością likwidacji biznesu, generowały obroty większe niż w najgorętszym okresie roku (świąt Bożego Narodzenia).

Można więc powiedzieć, że jedni ucierpieli inni dostali wiatru w żagle, ale zazwyczaj właśnie tak w życiu już jest. Pytanie czy możesz zrobić coś, aby zabezpieczyć swoją firmę, siebie i swoją rodzinę na przyszłość. Owszem, tak!

Do końca nie wiadomo co wydarzy się jesienią, czy przypadkiem nie będziemy mieli powtórki z zamykaniem firm. Nie wiemy też do końca jakie ostatecznie konsekwencje poniesiemy w związku z tym co przeszliśmy wiosną. Efekty pojawią się dopiero za jakiś czas.

Jak nie dać się kolejnym falom?

fala

Po prosu przenieś swój biznes do sieci. Oczywiście nie chodzi o to abyś rezygnował z działalności tradycyjnej, ale o to abyś wzbogacił ją o dodatkowy kanał pozyskiwania Klientów jakim jest Internet. Jeśli masz sklep, zastanów się czy mógłbyś uruchomić jego wersję online. Koszty wejścia nie są duże pod warunkiem, że wie się gdzie szukać i z jakich narzędzi skorzystać. Zerknij na obszerny artykuł, pt: Jak założyć sklep internetowy. Znajdziesz tu nie tylko wiele informacji formalnych, ale także konkretne instrukcje krok po kroku jak taki sklep uruchomić.

Jeśli w modelu tradycyjnym oferujesz usługi, zastanów się czy w Internecie nie znalazłyby się osoby, które z Twoich usług chciałyby skorzystać. Jest duże prawdopodobieństwo, że takich osób znajdziesz i to wcale nie mało. Możesz więc uruchomić sklep internetowy, albo stronę informacyjną z danymi kontaktowymi i informacjami na temat tego czym się zajmujesz. Do takiej strony utwórz profile w mediach społecznościowych i staraj się prowadzić je systematycznie. Do tego celu mogą posłużyć takie narzędzia jak chociażby PromoRepublic.

Jeśli uda Ci się zbudować społeczność wokół swojego biznesu i zaczniesz sprzedawać poprzez Internet, to taka sytuacja jak pandemia takiego lub innego wirusa może nie tylko nie odbić się negatywnie na Twoim biznesie, ale paradoksalnie może go mocno rozpędzić!