Księgowy

23Praca jako księgowy albo założenie własnego biura rachunkowego to dla wielu atrakcyjna perspektywa. Dlatego podpowiadamy jak zostać księgowym, jak wygląda ta praca i kto się do niej najlepiej nadaje.

Osobowość i umiejętności

Osoba, która chce pracować w księgowości musi być osobą skrupulatną, obowiązkową, dokładną, odpowiedzialną. Konieczny jest też pedantyzm, zamiłowanie do pracy biurowej, dobra organizacja pracy. Przydaje się też umiejętność pracy pod presją czasu i pod wpływem stresu. Księgowy musi sobie dobrze radzić z obsługą programów komputerowych, a także mieć uzdolnienia matematyczne i rachunkowe.

Wykształcenie

Choć prowadzenie księgowości nie wymaga już otrzymania certyfikatu Ministra Finansów czy ukończenia specjalnych studiów i przynajmniej w teorii wystarczy zwykły kurs księgowości, to w praktyce najlepiej skończyć studia związane z rachunkowością, finansami, ekonomią. Samo zdobycie wiedzy to jeszcze mało, liczy się przede wszystkim doświadczenie zawodowe. Dlatego jak najwcześniej należy postarać się o praktyki lub staż w biurze rachunkowym. Niejedna firma, która prowadzi księgowość gdynia, a także biura rachunkowe chętnie przyjmują młodych ludzi, którzy pomagają w wykonywaniu licznych prac.

Praca księgowego23

Często mówi się, że księgowy to jedna z najważniejszych osób z firmie. Nic w tym dziwnego, bo przez ręce księgowego przepływają wszystkie pieniądze jakie są obracane przez firmę, a szczególnie jest to widoczne jeśli firmę dotyczy pełna księgowość. Księgowy sporządza dokumentację, prowadzi różnego rodzaju ewidencje, prowadzi księgi rachunkowe, ustala wyniki finansowe, sporządza sprawozdania finansowe i statystyczne, opracowuje raporty na potrzeby firmy. Ponadto niemal każde biuro rachunkowe prowadzi obsługę kadrowo-płacową. Wielu księgowych zajmuje się też doradztwem podatkowym, finansowym, a nawet prawnym, dlatego warto specjalizować się w tych dziedzinach.

Miejsca pracy

Księgowi pracują w firmach handlowo-usługowych, w urzędach, w biurach rachunkowych. Często też prowadzą własną samodzielną działalność. Zarobki księgowych wahają się znacznie w zależności od miejsca pracy, doświadczenia i stopnia specjalizacji.